مشاوره آنلاین و تلفنی نظام وظیفه

۴۸ بازديد
 
4.7 / 5 ( 46 votes )

مشاوره نظام وظیفه (Duty Counseling) امروزه توجه به شرایط متغیر خدمت سرزی شامل مسائل متعددی میشود. یکی از مهم ترین موضوعات، معافیت سرزی میشد. معافیت سرزی دارای شرایطی است که ما سعی میکنیم به صورت مختصر به آنها بپردازیم. برخی از این معافیت ها به شرح زیر میشد:

 

مشاوره نظام وظیفه

مشاوره نظام وظیفه مرکز مشاوره آویژه سعی کرده ایم شرایط انواع کسری خدمت سرزی (Military service deficit) مانند کسری خدمت بسیج، پروژه هایی که میتوان آنها کسری خدمت سرزی را یافت کرد، همچنین کسری خدمت خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانزان و آزادگان را شرح دهیم. همچنین شما میتوانید اطلاعات جامعی مانند چگونگی گرفتن امریه سرزی، مثل سرز معلمی و مشاوره پذیرش ارگان ها و ادارات مختلف دولتی  شبه دولتی را از مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه یافت نمایید. ادامه برخی از ارگان هایی که شما عزیزان میتوانید امریه نظام وظیفه خود را از آنها یافت کنید ذکر میشوند.

 • سپاه
 • ارتش
 • وزارت دفاع و پشتینی نیروهای مسلح
 • آموزش و پرورش (سرز معلم)
 • صدا و سیما
 • شرکت نفت
 • و تمامی ارگان های دولتی و سازمان های مرتبط

یکی از مسائل مهمی که مشاوره نظام وظیفه تقاضای لایی دارد، معافیت سرزی (Military exemption) و انواع آن است. بسیاری از جوانان عزیز سرزمین ما که مشمول خدمت مقدس سرزی میشوند از قوانین و اخر نظام وظیفه اطلاع دقیقی نداشته اند. و مسائل و مشکلات خود را از طریق مقامات محلی که اطلاعات جامعی نیز نداشته اند، پیگیری میکرده اند که این عث میشود نتوانند از شرایطی که مطلوب موقعیت آنهاست بهره گیری کنند. این مسائل همانند معافیت پزشکی، نحوه پذیرش امریه، شرایط معافیت از خدمت سرزی و روی هم رفته انواع معافیت خدمت سرزی است.

 

سازمان نظام وظیفه

سازمان نظام وظیفه متولی اصلی ساماندهی و اعزام افراد مشمول خدمت سرزی به این دوره است. ریخچه این سازمان به تشکیل ارتش برمیگردد. سال ۱۳۰۱ شمسی مقررات و قوانینی برای سرزگیری تعیین شد و مجلس شورای ملی به تصویب رسید. این قانون اولین قانون کامل مورد خدمت سرزی یا اجری شد. البته قوانین آن دوره متناسب شرایط همان سال ها تنظیم شده بود. سال ۱۳۳۵ امور مربوط به خدمت سرزی و سرزگیری از سازمان ارتش جمهوری اسلامی جدا شد و به وزارت کشور تفویض شد. اما وزارت کشور آن دوره زمانی آمادگی لازم را برای تقبل این مسئولیت را نداشت. و مهرماه سال ۱۳۴۱ به تعویق افد.

عاقبت امور سرزگیری سال ۱۳۴۳ به ژاندارمری کل کشور سپرده شد و این سازمان متولی امور نظام وظیفه گردید. سال ۱۳۴۵ لایحه قانونی افسران، جه داران و انواع نظام وظیفه به صورت کامل به ژاندارمری که زیرمجموعه وزارت کشور بود سپرده شد. از این ریخ به بعد این اداره به نام اداره وظیفه عمومی نام گرفت. سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی اداره نظام وظیفه زیر نظر ژاندارمری کماکان به فعالیت خود ادامه داد. سال ۱۳۶۹ سرانجام مجلس شورای اسلامی قانونی را تصویب کرد که شامل ادغام نیروهای انتظامی که برگیرنده شهرنی، ژاندارمری، کمیته انقلاب اسلامی و پلیس قضایی میشد.

سال ۱۳۶۹ این قانون به صورت کامل تصویب و به یید شورای نگهن نیز رسید. پس از طی ۶ ماه از ادغام نیروهای انتظامی سابق، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران شکل گرفت. پی یید فرماندهی کل قوا و به وجودآمدن نیروی انتظامی جهوری اسلامی ایران، این سازمان به منصه ظهور رسید و به اختصار ناجا نامیده شد. هم اکنون سازمان نظام وظیفه و یا اداره وظیفه عمومی زیر نظر نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ادامه میدهد.  قابل ذکر است که اداره کل وظیفه عمومی سال ۱۳۷۰ به معاونت تبدیل شد و دهه ۸۰ از معاونت وظیفه عمومی به سازمان وظیفه عمومی ارتقا یافت.


بیشتر بخوانید: خرید خدمت سرزی


 

مشاوره نظام وظیفه تلفنی

مشاوره نظام وظیفه تلفنی توجه به افزایش متقاضیان اخذ اطلاعات خدمت سرزی بسیار افزایش پیدا کرده است. به خاطر روند اداری پیچیده و کمبود پرسنل سازمان نظام وظیفه، اقدام به راه اندازی مشاوره نظام وظیفه تلفنی کرده است. ما مرکز مشاوره نظام وظیفه تلفنی، موارد بسیاری را مشاهده کرده ایم که افراد شرایط کامل بهره مندی از معافیت های مختلف را داشته اند. اما صرفا به دلیل عدم اطلاعات کافی از وضعیت خود و همچنین قوانین و مقررات خدمت سرزی خود را آنگونه را شرایط شان ایجاب میکرد، پشت سر نگذاشته اند. بدین منظور سامانه مشاوره نظام وظیفه تلفنی راه اندازی شد و این سامانه متخصصان آماده پاسخگویی به سوالات مربوط به وضعیت نظام وظیفه شما میشند. ارائه خدمات مشاوره نظام وظیفه تلفنی و آنلاین میشد وقت مردم عزیز صرفه جویی شود.

متخصصان مرکز مشاوره نظام وظیفه تلفنی شما را جریان آخرین و دقیق ترین اطلاعات بروز زمینه اخر و قوانین نظام وظیفه که منبع آن از مراجع معتبر و قانونی سازمان نظام وظیفه است، میگذارند. یکی از مسائل و سوالات متداولی که مشاوره نظام وظیفه پرسیده میشود راه های خرید خدمت است. اطلاعات جامعی که زمینه خرید خدمت، که شما عزیزان به آن نیاز دارید شامل موارد زیر است:

 

 

سوالات مشاوره نظام وظیفه

مشاوره نظام وظیفه، سوالات و پرسش های متداولی وجود دارد که اکثر افراد شاید ک ستی از آنها نداشته شند. ذیل به چند نمونه از پرسش های متداول مشاوره نظام وظیفه اشاره خواهیم کرد. یکی از بیشترین سوالات مشاوره نظام وظیفه که مشمولان دارند این است که به صورت کلی چه کسی مشمول خدمت سرزی قلمداد میشود؟ جواب این سوال این است فردی مشمول قلمداد میشود که ذیل قانون خدمت نظام وظیفه عمومی قرار گرفته است. برابر قانون نظام وظیفه (The law of the duty system) افرادی که بین سنین ۱۸ سالگی و ۵۰ سالگی قرار دارند قانوان نظام وظیفه عمومی شامل حال آنها میشود. البته ید توجه کرد که سن ۱۸ سالگی و ۵۰ سالگی آنها تمام شد.

سوال بعدی که ذهن مشمولان خدمت سرزی را به خود مشغول کرده است این است که توجه به قانون حال حاضر چه سنی فرد مشمول رفتن به خدمت سرزی میشوند. برابر ماده ۲ قانون خدمت وظیفه عمومی هر فرد ایرانی که جنسیت آن، مرد شد طی همان ماهی که به سن ۱۸ سالگی تمام میرسد قانون وظیفه عمومی برای خدمت سرزی مورد او صدق میکند. یکی دیگر از سوالات مشاوره نظام وظیفه این است که افرادی که سن خود را تغییر داده اند، تکلیف آنها چه میشود.

این افراد برابر قانون وظیفه عمومی یا معافیت هایی که شامل آنها میشود بع اطلاعات اولیه نخستین شناسنامه خود میشند. تغییراتی که شناسنامه افراد، بعدا حاصل میشود به لحاظ قانونی وجاهتی ندارد و از لحاظ قوانین نظام وظیفه عمومی، معتبر تلقی نمیگردند. مگر اینکه سن این افراد بر مبنای قوانین حفظ اعتر اسناد تصویب شده سال ۱۳۶۷ صورت پذیرفته شد.

مرکز مشاوره نظام وظیفه تلفنی

مرکز مشاوره نظام وظیفه تلفنی به ارائه اطلاعات موثق و معتبر به مراجعان مشاوره نظام وظیفه مانند معافیت سرزی، کسری خدمت و امریه میپردازد. مرکز مشاوره نظام وظیفه، اطلاعاتی شامل معافیت های سرزی و شرایط آن را ارائه میدهد.

معافیت پزشکی: مرکز مشاوره نظام وظیفه تلفنی یکی از متداول ترین راه های معافیت سرزی، معافیت پزشکی سرزی میشد. تجربیاتی که مرکز مشاوره نظام وظیفه تلفنی آویژه بدان دست پیدا کرده ایم به این نتیجه رسیده ایم که اغلب مشمولان خدمت سرزی مورد بیماری هایی که مشمول معافیت پزشکی (medical Exemption) میشوند اطلاعات کافی و موثقی ندارند. این امر از آن جهت مهم میشد که صورتی که فرد شمول خدمت سرزی از بیماری های خود اطلاع کافی نداشته شد. طول خدمت سرزی ممکن است دچار صدمات جبران ناپذیری شود و به تبع آن فرصت های شغلی خود را از دست بدهد.

مرکز مشاوره نظام وظیفه تلفنی اطلاعاتی ارائه میشود که مشمولان از بیماری ها و علائم خودشان اطلاع کسب کنند و میتوانند این چنین از وقوع اطلاعات سف برانگیزی جلوگیری کنند. بنابراین مرکز مشاوره نظام وظیفه تلفنی مشاوره معافیت سرزی یکی از اولویت های مهم است.

 

دوره های خدمت سرزی

سرزی کل به دو قسمت تقسیم می شود که به دوره ی اول ، دوره ی آموزشی می گویند و به مدت ۲ الی ۳ ماه طول می کشد آموزشی تمام شود. پس از دوره ی آموزشی دوره ی خدمت شروع می شود و افراد بسته به مک تحصیلی خود جه می گیرند و پس از تقسیم سرزان هر کدام نقاط مختلف کشور به خدمت مقدس سرزی انجام وظیفه می کنند .

انواع معافیت های خدمت سرزی کدام است؟

جا دارد انواع معافیت ها را کامل زیر نام ببریم :

 • معافیت پزشکی نظام وظیفه
 • معافیت سرزی کفالت
 • معافیت مدد جویی ( کمیته امداد و بهزیستی )
 • معافیت بخشودگی سنی
 • معافیت تحصیلی
 • معافیت بنیاد امور نخبگان
 • معافیت غاین و فراریان از سرزی
 • معافیت ایثارگران
 • و غیره

توجه به معافیت های نام برده شده جوانان می توانند برای هر کدام از این معافیت ها که شرایط و مدارک مورد نیاز را دارند، اقدام نمایند . جوانان دست داشتن مدارک مورد نیاز می توانند به پلیس +۱۰ مراجعه کنند و اقدامات لازم را جهت گرفتن معافیت انجام دهند .

شرایط استفاده از انواع معافیت ها چیست؟

توجه به معافیت های گفته شده افراد واجد شرایط می توانند برای معافیت اقدام کنند . جوانان این را هم نظر داشته شند که اگر غیبت داشته شند نمی توانند از معافیت ها استفاده کنند . به موقع اقدام کردن افراد برای یافت معافیت یکی از شروطی می شد که جوانان مشمول ید آن را مدنظر قرار دهند بتوانند معافیت سرزی بگیرند . امروزه جوانان زیادی برای گرفتن معافیت اقدام می کنند به همین دلیل سازمان وظیفه عمومی هرساله قوانین را ز بینی می کنند و آنها تغییراتی را انجام می دهند  . بر همین مبنا افرادی که به سن مشمولیت می رسند ید از تغییرات قوانینی که برای معافیت ثبت شده است اطلاع کافی داشته شند این فرصت طلایی را از دست ندهند .

مشاوره معافیت ایثارگری

مشاوره معافیت ایثارگری یکی از راه هایی است که افراد میتوانند اگر شرایط آن را داشته شند معاف یا حداقل کسری خدمت سرزی را یافت کنند. اکثر افراد مشمول معافیت ایثارگری (Exemption of sacrifice) میشوند از چگونگی و مراحل اقدام معافیت ایثارگری، اطلاعات کافی ندارند. شاید عدم دسترسی به همین اطلاعات است که عث میشود بسیاری از افرادی که مشمول قانون معافیت ایثارگری میشوند بدون استفاده از مزایای کسری ایثارگران از قبیل معافیت کسری خدمت دوران سرزی خود را به طور کامل پادگان ها سپری کنند!!! مرکز مشاوره نظام وظیفه تلفنی سعی بر این است که اطلاعات کافی و مورد نیاز داوطلن و مراجعان به صورت کامل اختیار آنها قرار گیرد.

مشاوره نظام وظیفه معافیت موارد خاص

مشاوره نظام وظیفه معافیت موارد خاص یکی دیگر از راه های معافیت خدمت سرزی است. معافیت موارد خاص از جمله معافیت هایی است که کمتر کسی از نحوه یافت آن آگاهی لازم را دارند. همانگونه که از نام آن پیداست معافیت موارد خاص مورد همه افراد صدق نمیکند و جزء متداول ترین سوالات مشاوره نظام وظیفه (Frequently Asked Questions) تلقی نمیشود. این معافیت ویژه افراد خاصی است که شرایط و موقعیت های استثنایی را دارند. مانند معافیت از طریق کفالت ما.

ما این زمینه سعی کرده ایم اطلاعات کاملی را اختیار خوانندگان قرار دهیم بدین طریق بتوانند مشکلات خود را این مسیر مرتفع نمایند.

مشاوره معافیت تحصیلی

مشاوره معافیت تحصیلی یکی از متداول ترین معافیت ها مشاوره نظام وظیفه است. معافیت تحصیلی (education pardon) البته یکی از راه های به خیر انداختن خدمت سرزی نیز محسوب میشود. همه ساله ما خیل عظیمی از مشمولان سرزی مواجه هستیم که ورود به دانشگاه یا سایر مقاطع تحصیلات عالیه خدمت خود را به خیر می اندازند. مشکلی که اینجا وجود دارد و مرکز مشاوره نظام وظیفه تلفنی بسیار دیده میشود. افرادی که پی استفاده و بهره گیری از این نوع معافیت سرزی هستند مورد زمان و نحوه استفاده از این نوع معافیت اطلاعات ناکافی دارند یا اطلاعات آنها بسیار کلی است. به همین ترتیب ممکن است آنها روندی که بسیار ساده و راحت ممکن است پیش برود به مشقتی سنگین برای خود تبدیل نمایند و خود را گیر کاغذزی های اداری کنند.

این زمینه اطلاع از شرایط معافیت تحصیلی، سنوات مجاز معافیت تحصیلی مقاطع مختلف، قوانین معافیت تحصیلی و … بسیار مهم و حیاتی میشد. یکی از مشکلاتی که این زمینه وجود دارد مراجع معتبر و مورد اعتمادی که بتوانند اطلاعات صحیح و دقیقی زمینه معافیت تحصیلی ارائه دهند بسیار محدود هستند. به این ترتیب شما میتوانید مطالعه مطالب مرکز مشاوره نظام وظیفه تلفنی آویژه اطلاعات کافی را بدست آورید. یا صورت نیاز میتوانید متخصصان مشاوره نظام وظیفه تماس حاصل نمایید و از خدمات تلفنی و آنلاین این مرکز بهره ببرید.


بیشتر بخوانید:  امریه آموزش و پرورش


 

مشاوره و راهنمایی برای یافت امریه

راهنمایی ست و طی کردن سریع مسیر اخذ امریه سرزی بسیار مهم است. زیرا امریه سرزی (Imariyah) که توسط ارگان های مختلف ارائه میشود نیازمند شرایط خاصی میشد. امریه سرزی یکی از راه هایی است که مشمولین کمک آن میتوانند دوران خدمت سرزی خود را هم آسان تر و هم از جهتی کوه تر سپری کنند. اطلاعیه ها و رهنمودهای لازم برای اخذ امریه سرزی میتواند راه های دشوار دستیابی به گرفتن امریه را از سازمان های مختلف کاهش دهد. یکی از مناسب ترین راه های یافت امریه سرزی کمک گرفتن از تجربیات افرادی است که قبلا موفق به یافت امریه از سازمان مورد نظر خود شده اند. این زمینه مشاوره نظام وظیفه تلفنی میتواند اطلاعات کافی را اختیار شما قرار دهد و از میزان نگرانی های شما بکاهد.

از جمله مسائلی که این مسیر مطرح خواهد شد میتوان به موضوعات زیر اشاره کرد:

 1. ارگان ها و سازمان های متقاضی امریه
 2. مدارک مورد نیاز برای سرزی و امریه خدمت
 3. مدت زمان پروژه کسری خدمت سرزی

قوانین امریه سرزی سازمان های مختلف مانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارگان های مربوطه

بدیهی است که بهره گیری از اطلاعات کافی مورد قوانین و مقررات و نحوه پذیرش امریه سرزی این راه کوه تر خواهد شد.

راهنمای یافت پروژه کسری خدمت

کارشناسان مرکز مشاوره نظام وظیفه امر پروژه های کسری خدمت تجربه زیادی دارند. آنها میتوانند بررسی شرایط فردی و تحصیلی مشمولان خدمت سرزی مناسب ترین موقعیت ها را برای اخذ پروژه های کسری خدمت به شما معرفی کنند. جالب است بدانید که پروژه کسری خدمت بیشترین میزان کسری خدمت را برای مشمولین خدمت سرزی بردارد. از طرفی دیگر برای رشته های تحصیلی مختلف، ارگان های زیادی وجود دارد و همچنین مشمولان خدمت سرزی موضوعات گوناگونی برای پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی روبرو هستند. مشاوره نظام وظیفه تلفنی آویژه میتواند شما را زمینه انتخاب موضوع و ارگان های پذیرنده به نحو احسنت راهنمایی کنند. مسائلی که معمولا جریان پروسه سوالات مشاوره نظام وظیفه موضوع پروژه کسری خدمت بررسی میشوند به شرح زیر است:

البته ید توجه داشت که مشاوره نظام وظیفه تلفنی و خدمات مربوط به آن زمینه پروژه کسری خدمت سرزی تنها به این موضوعات ختم نمیشود. صورتی که موضوعات شما خارج از این سرفصل هاست نیازمند گفتگو و مشاوره متخصصینی هستید که این زمینه کار کرده شند.

 

نیازهای افراد مشمول خدمت سرزی:

زمان اعزام به خدمت سرزی

همه ساله مشمولین سرزی نظام وظیفه پس از خواست اعزام به خدمت سرزی ریخ های مشخصی به خدمت اعزام میشوند. زمان اعزام مشمولان دارای مک زیر دیپلم ، دیپلم و فوق دیپلم ، ریخ ۱۹ ام هر ماه است . حالی که مشمولان دارای مدارک کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری و لاتر ریخ ۱ ام ماه های زوج به خدمت سرزی اعزام می شوند. دقت این موضوع می تواند به برنامه ریزی بهتر مشمولان خصوص اقدام برای اعزام به خدمت سرزی کمک کند .

 

دفترچه نظام وظیفه

مشمولان خدمت سرزی وقتی به سن مشمولیت میرسند ید ابتدا دفترچه نظام وظیفه را تهیه نمایند. این دفترچه شامل کلیه موارد و راهنمایی های لازم برای شروع خدمت سرزی است. امروزه دفترچه نظام وظیفه را میتوانید از طریق نرم افزارهای قابل نصب روی گوشی خود دانلود کنید. البته این نسخه فقط نسخه انوید موجود میشد. ولی دسترسی به آن ساده است، طبقه بندی خوبی دارد و اطلاعات مورد نیاز شما آن به خوبی تشریح شده است. بخش های این نرم افزار شامل:

 • تهیه و خرید سریال دفترچه وظیفه عمومی
 • ثبت خواست ارسال مجدد کارت هایی که از طریق پست برگشت خورده اند
 • استعلام وضعیت تمدید یا تعجیل خدمت سرزی
 • پیگیری کارت پایان خدمت کد ملی

مشاوره آنلاین نظام وظیفه

مشاوره آنلاین نظام وظیفه برای صرفه جویی زمان، شما میتوانید اسرع وقت گرفتن شماره مشاوره نظام وظیفه تلفنی آویژه به اطلاعاتی که نیازمند آن هستید، دست پیدا کنید. اما صورتی که مسائل شما مراحل اداری سازمان نظام وظیفه به مشکل خورده است، شما میتوانید آس نظام وظیفه واقع میدان سپاه تهران مراجعه نمایید. مشاوره نظام وظیفه تلفنی آویژه اطلاعات بروز مربوط به خدمت سرزی را کانال نظام وظیفه خود منتشر میکند. شما عزیزان میتوانید مراجعه به کانال نظام وظیفه مرکز مشاوره نظام وظیفه از این اطلاعات بهره گیرید.

استعلام وضعیت نظام وظیفه

استعلام وضعیت نظام وظیفه امروزه از طریق سازمان وظیفه عمومی ناجا انجام میشود. مشمولان خدمت سرزی استفاده از فعالسازی سامانه پیامکی به شماره ۱۱۰۲۰۶۰۱۰ میتوانند مورد وضعیت نظام وظیفه خود اطلاع کسب نمایند. استعلام وضعیت نظام وظیفه شامل:

 • ریخ بررسی پرونده
 • یید پرونده
 • ارسال پرونده به شورای تصمیم گیری
 • دعوت به شورای تصمیم گیری
 • خواست برای استعلام
 • عودت
 • صدور کارت
 • تحویل پست
 • و …

استعلام مشمولان از آخرین وضعیت خواست خود ارسال کد ملی و رمز کد سخا امکان پذیر است.

 

کد سخا

سامانه کد سخا برای سهولت دسترسی مشمولان خدمت سرزی به آخرین وضعیت نظام وظیفه خود تعبیه شده است. مشمولانی که قصد رفتن به خدمت سرزی را دارند مییست پس از خرید دفترچه خدمت سرزی مشخصات خود را آن ثبت نمایند. به پلیس +۱۰ تحویل دهند. سپس مسئولین پلیس + ۱۰ برگه سبز فرد داوطلب خدمت سرزی را به او میدهند. که آن ریخ اعزام به خدمت فرد تعیین شده است. البته یک کد ۵ رقمی نیز به افراد داوطلب رفتن به خدمت سرزی نیز داده میشود به وسیله آن کد، از وضعیت نظام وظیفه خود اطلاع کسب کنند. این کد که مشمولان یافت مینمایند کد سخا نامیده میشود.

شما شناسه کد سخا به همراه شماره ملی خود میتوانید به سایت نظام وظیفه مراجعه کنید و مورد مسائلی چون شرایط اعزام، امریه، معافیت و … اطلاعات کافی را کسب نمایید. مشمولان میتوانند مراجعه به سایت Evazifeh.epolice.ir شماره ملی و کد سخای مربوط به خود خواست خود را ثبت نمایند. توجه داشته شید که کد سخا برای هر فرد اختصاصی است پس آن را اختیار دیگران قرار ندهید. شما میتوانید برای پیگیری کارت پایان خدمت و اطلاع از محل خدمت سرزی خود به سایت نظام وظیفه مراجعه کنید. سامانه سخای سرزی این زمینه میتواند به شما بسیار کمک نماید.


بیشتر بخوانید: کد سخا نظام وظیفه


 

شرایط نظام وظیفه خارج از کشور

شرایط نظام وظیفه خارج از کشور دارای مراحل خاصی است که مشمولان خدمت سرزی ید از آنها اطلاعات کافی را داشته شند مراحل بعدی این فرایند به مشکل برنخورند. مشاوره نظام وظیفه تلفنی آویژه زمینه خروج از کشور میتواند اطلاعات خوبی را اختیار شما عزیزان قرار دهد.

 1. اولین مرحله این زمینه اخذ کد سخا است. شما ید به نزدیک ترین دفتر خدمات الکترونیک نظامی مراجعه نمایید.
 2. دومین مرحله ورود به گاه خدمات الکترونیک ناجا به نشانی ای که سطور لا ذکر شد است.
 3. سومین مرحله ثبت اطلاعات شخصی است که شامل نام و نام خانوادگی، کد ملی، آس محل زندگی خود و کد پستی است.
 4. چهارمین مرحله این است که داده ها و اطلاعات مربوط به کشوری که قصد رفتن به آن را دارید ثبت کنید. این اطلاعات شامل کشور مقصد شماست همچنین ریخی که شما قصد خروج از کشور را دارید و به همین ترتیب ریخی که شما به کشور زمیگردید.

نکته قابل توجه این است که شما ید نوع سفر خود مشخص نمایید:

 • تفریحی
 • تحصیلی
 • و یا زیارتی

نکته خیلی مهم این است که ریخ خواست خروج از کشور شما معیار تعیین کننده شما به ورود و خروج از کشور میشد. نتیجه هنگامی که ریخ ورود و خروج خود را ثبت میکنید بسیار دقت نمایید.

۵- مرحله بعدی بین یکی از این دو گزینه یکی را انتخاب کنید. ۱- دانشجویی ۲ – دارای برگه آماده اعزام به خدمت

۶- مرحله بعدی هزینه ۳۵۰۰ تومان را مییست سایت نظام وظیفه پرداخت نمایید. توجه کنید که زمانی که شما گزینه دانشجویی را انتخاب میکنید خواست شما به صورت سیستمی به سامانه دانشگاه شما ارسال میشود. این صورت وضعیت معافیت تحصیلی شما بررسی میشود. صورتی که دانشگاه خواست معافیت تحصیلی شما را یید نماید شما مجاز به خروج از کشور میشوید. صورتی که یید نشود رد خواست شما از طرف دانشگاه دیده میشود.

معافیت کفالت

معافیت کفالت (Custody Exemption) شرایطی دارد که حتما کسانی که میخواهند از این نوع معافیت بهره مند شوند ید بطور کامل از قوانین آن اطلاع کسب کنند.

مفاد قانونی معافیت کفالت:

 • معافیت کفالت پ ۷۰ سال تمام که نیازمند مراقبت و نگهداری است.
 • معافیت کفالت نگهداری و مراقبت از ما فاقد همسر
 • معافیت کفالت سرپرستی خواهر فاقد پ، همسر و فرزند پسر
 • معافیت کفالت سرپرستی برا بزرگتر که نیازمند مراقبت و نگهداری است. همچنین فاقد پ، ما و همسر و یا فرزند پسر فاقد شغل است
 • معافیت کفالت فرزند صورتی که همسر فرد فوت کرده شد، صورتی که هنوز ازدواج مجددی کار نشد.
 • معافیت کفالت سرپرستی همسری که دارای معلولیت جسمانی یا ذهنی است.
 • معافیت کفالت یکی از فرزندان پسر سرزی که حین خدمت سرزی فوت کند

 

تغییر سن مورد خدمت سرزی

مطابق قانون حفظ اسناد تصویب شده سال ۱۳۶۷ بطور کلی تغییر ریخ تولد اشخاص مبنا میشد. متن این قانون ذکر شده است که صاحب شناسنامه تنها یکر طول عمر و صورتیکه اختلاف سنی واقعی سن ج شده اسناد بیش از ۵ سال شد و به تشخیص کمیسیون های تشخیصی مربوطه شد افراد میتوانند سن خود را تغییر دهند. یکی از نکات مهمی که مشاوره نظام وظیفه آویژه بر آن کید میشود این است که تغییر سن برای افرادی که میخواهند معافیت کفالت بگیرند حال چه پ چه ما، قابل قبول نیست.

یکی از سوالات مشاوره نظام وظیفه مورد سن بستگان و افراد تحت سرپرستی مشمولان خدمت سرزی است که آیا میتوانند معافیت آنها را بگیرند یا خیر. از لحاظ معافیت ید گفت که این قانون بع اطلاعات اولین شناسنامه افراد است. هر گونه تغییری که بعدا حاصل میشود اسناد هویتی آنها به هیچوجه از لحاظ وظیفه عمومی معتبر نیست. جواب این سوال متداول مشاوره نظام وظیفه ید گفت تنها استثنایی که این زمینه وجود دارد این است که حکم قضایی شناسنامه و اسناد هویتی اولیه این افراد ابدال شود.  این صورت است که اسناد هویتی جدید معیار اصلی قرار خواهد گرفت.

مدت خدمت سرزی

مدت خدمت سرزی (The term of military service) یکی از سوالات مشاوره نظام وظیفه است. البته این سوال بسیار ساده است ولی مشاوره نظام وظیفه تلفنی آویژه به وفور آن مواجه شده ایم. جواب این سوال این است قانون مربوط به مدت خدمت سرزی مصوبه سال ۱۳۹۱ است که به شرح زیر توضیح داده شده است:

 • افرادی که مدت خدمت سرزی را ارگان های مربوطه به صورت امریه میگذرانند ۲۴ ماه است.
 • مشمولان خدمت سرزی که نیروهای مسلح و یگان های حفاظت مناطق معمولی و عادی سپری میکنند مدت خدمت سرزی ۲۱ ماه است.
 • افرادی که خدمت سرزی را مناطقی که از لحاظ امنیتی جزء مناطق غیر گیر یا مناطق محروم و یا بد آب و هوا محسوب میشوند مدت خدمت سرزی ۱۹ ماه است.
 • خدمت سرزی مشمولانی که مناطق جنگی یا امنیتی که گیر محسوب میشوند به ۱۸ ماه کاهش پیدا میکند.

اگر خدمت سرزی نرویم چه میشود؟

یکی از سوالات مشاوره نظام وظیفه برای افراد شاید این شد که اگر به خدمت سرزی نرویم چه محرومیت هایی شامل حال ما میشود؟ اکثر افرادی که به مشاوره نظام وظیفه تلفنی آویژه مراجعه میکنند سوال اصلی شان محدودیت هایی است که صورت نرفتن به خدمت سرزی مشمول آنها میشود. محرومیت ها شامل موارد زیر میشد:

 • عدم یافت هرگونه وام
 • محدودیت برای کاندید شدن مجلس و سایر شوراها
 • عدم تغییر اصل گواهی نامه یا پایان نامه های دوره های تحصیلی دیپلم و لاتر از وزارت خانه های مربوطه
 • عدم صدور پروانه کسب و عضویت شرکت های تعاونی
 • عدم استخدام به هر صورت موسسات دولتی
 • عدم خرید خدمت

موارد ذکر شده متداول ترین سوالات مشاوره نظام وظیفه بودند که اکثر مشمولان خدمت سرزی آنها مواجه هستند. ما سعی کردیم مشاوره نظام وظیفه تلفنی آویژه آنها را مطرح نماییم.

کسری خدمت سرزی چگونه است؟

جوانانی که به سن مشمولیت می رسند می توانند به فکر گرفتن کسری خدمت شند انها دست داشتن مدارک مورد نیاز می توانند از این موقعیت استفاده کنند . مدت زمان کسری خدمت بین ۶ یکسال و یا حتی بیشتر می تواند شد و این بستگی به شرایط مشمول دارد که هر جوانی می تواند کمک گرفتن از مشاوره نظام وظیفه برای خود کسری خدمت بگیرد .

زیر انواعی از کسری خدمت ها را براین نام می بریم :

 • کسری های خدمت جانزان وایثارگران
 • کسری های خدمت مشمولان مهل بدون فرزند
 • کسری خدمت بسیجیان فعال
 • کسری خدمت مناطق بد آب وهوا
 • کسری های خدمت سرزی مهل دارای فرزند
 • کسری خدمت مناطق عملیاتی

این کسری خدمت ها برای همه ی جوانان قابل اجرا می شد .

امریه خدمت سرزی چگونه است؟

امریه سرزی یکی دیگر از راه حل هایی است که جوانان استفاده از آن می توانند ۲ سال خدمت سرزی خود را مکانی غیر از پادگان های نظامی سپری کنند که قبلا این رابطه توضیحاتی داده شد و اینجا بطور کامل برای جوانان توضیح می دهیم . برای گرفتن امریه مدارکی مورد نیاز است از جمله:

 • عکس
 • فتو شناسنامه
 • فتو کارت ملی
 • فتو از مدارک کمیته و بهزیستی ( برای کسانی که تحت پوشش هستند )

مشمولان داشتن این مدارک می توانند اقدامات اولیه را انجام دهند . افرادی که برای گرفتن امریه سرزی اقدام می کنند مراحل آن را ید طی کنند به نتیجه برسند . برای گرفتن امریه سرزی ید چند ماه جلوتر از ریخ اعزام این کار را انجام دهید . جوانان می توانند جواب امریه خود را به همراه برگه سبز خود به سازمان مورد نظرتحویل داده حوزه ی نظام وظیفه این ره تصمیم بگیرند و برای آنها امریه صا کنند . حتی کسانی که حال تحصیل می شند می توانند برای گرفتن امریه سرزی اقدام کنند .

مشمولان نظر داشته شند که برای هر گونه معافیت و کسری خدمت وهمچنین امریه سرزی غیبت نداشته شند و ید این اقدام را قبل از اینکه به سن مشمولیت برسند انجام بدهند . افرادی که به سن مشمولیت رسیده اند و برای رفتن به خدمت سرزی اقدامی نکرده اند مسفانه وقتی اقدام کنند اضافه خدمت می خورند که این شرایط، شامل حال سرزان وقتی به مرخصی می روند و سر موقع بر نمی گردند نیز می شد .

سوالات متداول

انواع معافیت سرزی چیست؟

معافیت کفالت، معافیت پزشکی، معافیت ایثارگری، معافیت موارد خاص و معافیت تحصیلی.

چگونه میتوان معافیت سرزی گرفت؟

. صورت داشتن شرایط معافیت سرزی می توانید دست داشتن مدارک به پلیس +۱۰ مراجعه کنید و پس از طی مراحل اداری معاف شوید

چگونه پروژه کسری خدمت بگیریم؟

برای رشته های تحصیلی مختلف، ارگان های زیادی وجود دارد و که مشمولان خدمت سرزی موضوعات گوناگونی برای پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی به آنها مراجعه کنند.

امریه سرزی چیست؟

امریه سرزی (Imariyah) که توسط ارگان های مختلف ارائه میشود نیازمند شرایط خاصی میشد. امریه سرزی یکی از راه هایی است که مشمولین کمک آن میتوانند دوران خدمت سرزی خود را هم آسان تر و هم از جهتی کوه تر سپری کنند.

آیا معافیت ایثارگری، دوره آموزشی دارد؟

بله.

 

مشاوره آنلاین و تلفنی نظام وظیفه

شما می توانید مطالعه مقالات ما این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و صورت نیاز تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران شماره .

مشاوره آنلاین و تلفنی نظام وظیفه

 

 

    

 

منبع:لینک منبع
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.