شرایط معافیت تحصیلی برای پشت کنکورها چیست؟

۲۸ بازديد
 
5 / 5 ( 1 vote )

معافیت تحصیلی برای کنکور و پشت کنکوری ها چگونه است؟ قبل از رسیدن به پاسخ این سوال ید بدانید که خدمت سرزی یکی از اصلی ترین و مهم ترین اتفاقات برای هر پسر ایرانی است. جوانان کشور ما برای ادامه تحصیل، رفتن به خارج از کشور و بسیاری کارهای دیگر نیاز به یافت کارت معافیت خدمت سرزی نظام وظیفه دارند. به همین منظور جوانان پس از رسیدن به سن ۱۸ سالگی به دنل کارهای سرزی خود میروند. واقع شروع سن ۱۹ سالگی سن مشمولیتی است که جوانان ید  به خدمت سرزی فرسده شوند. این افراد دوره ی خدمت ضرورت دو ساله را میگذرانند و سپس کارت پایان خدمت سرزی یافت خواهند کرد.

اما افرادی که قصد دارند پس از رسیدن به سن ۱۸ سالگی وارد دانشگاه شوند شرایط دیگری خواهند داشت. این افراد ید از یک نوع معافیت سرزی به نام معافیت تحصیلی استفاده کنند. این نوع معافیت برای افرادی کاربرد دارد که قصد ادامه تحصیل دانشگاه ها را دارند.  بر اساس این نوع معافیت های تحصیلی، متقاضیان میتوانند وارد دانشگاه های شده و خیال آسوده به تحصیل بپردازند.

برای یافت معافیت های تحصیلی نیز شرایط ویژه ای وجود دارد. که جوانان رعایت این شرایط و نکات مهم این نوع معافیت ها، میتوانند از آن ها بهره مند شوند. جوانان پس از اتمام دوره متوسطه ی تحصیل خود، ید برای رفتن به دانشگاه اقدام کنند. افرادی که کنکور شرکت کرده اند از معافیت تحصیلی برای کنکور بهره مند خواهند شد. که این مقاله این نوع معافیت را بررسی خواهیم کرد. سپس شرایط و ضوابط آن را اختیار متقاضیان عزیز خواهیم گذاشت.

معافیت تحصیلی برای پشت کنکورها  چگونه است؟

معافیت تحصیلی برای پشت کنکورها یکی از موقعیت هایی است که این فرصت را به مشمولین میدهد برای آزمون کنکور آماده شوند. دانش آموزان زیادی از این موقعیت ها استفاده کرده و برای س خواندن از معافیت استفاده میکنند. اما برای یافت هر نوع معافیت تحصیلی مقاطع مختلف، نیاز است که مشمولین از شرایط خاصی بهره مند شند. این شرایط هر مقطع متفاوت خواهد بود. اما قوانین واحدی وجود دارد که مشمولین را هدایت میکند برای ادامه تحصیل اقدام کرده و دانشگاه ها ثبت نام کنند.

مشمولین پس از اتمام س خود دبیرسن ها، میتوانند از سنوات مجاز استفاده کرده و مدت زمان مشخصی برای کنکور س بخوانند. این معافیت تحصیلی برای پشت کنکورها ۲۰ سالگی قابل تمدید است. پس از آن مشمول ید یا وارد دانشگاه شود. یا اینکه مراحل اقدام برای اعزام به خدمت دوره ی سرزی نظام وظیفه را انجام داده و به خدمت سرزی برود. البته این شرایط برای افرادی است که مدارس دولتی و غیر دولتی زیر نظر آموزش و پرورش تحصیل کرده و مک تحصیلی خود را یافت کرده اند.

نحوه یافت معافیت تحصیلی برای کنکورها چگونه است؟

نحوه یافت معافیت تحصیلی برای کنکورها به صورت های مختلفی انجام میپذیرد. بر اساس این قوانین است که متقاضیان برای یافت معافیت میتوانند اقدام کنند. سنوات مشخص تحصیل این افراد بر اساس قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی کشور مشخص میشود. سپس بعد از قبولی دانشگاه افرادی که دارای غیبت سرزی نشند، میتوانند برای معافیت های تحصیلی اقدام کرده و سریعا وارد دانشگاه شوند. کسانی نیز که مدت اعزام به خدمتشان فرا رسیده و تکلیف دانشگاه و قبولی آن ها مشخص نیست. میتوانند به خدمت سرزی اعزام شده و پس از اعلام نیح، از پادگان محل خدمت خود مرخصی گرفته و برای ادامه تحصیل به دانشگاه بروند.

شرایط و ضوابط نحوه یافت معافیت تحصیلی برای کنکورها

 • پشت کنکوری هایی که دارای گواهی اشتغال به تحصیل از سوی اداره ی آموزش و پرورش هستند میتوانند پس از صا شدن گواهی خود به مدت یک سال از مزایای آن استفاده کرده و وارد دانشگاه شوند.
 • آن دسته از دانش آموزانی که سنوات مجاز تحصیلی خود تحصیلات خود را به اتمام میرسانند میتوانند بدون داشتن غیبت سرزی از معافیت های تحصیلی بهره مند شوند.
 • آن دسته از افرادی که تمام دوره ی تحصیل خود را پیوسته و بدون وقفه مدارس گذرانده اند سن ۲۰ سالگی از معافیت تحصیلی کنکوری ها بهره مند میشوند.

 

معافیت تحصیلی برای دانش آموزان پیش دانشگاهی چگونه است؟

معافیت تحصیلی برای دانش آموزان پیش دانشگاهی نیز نظر گرفته شده است. اگرچه قوانین سازمان نظام وظیفه برخی مسائل بسیار سختگیرانه اعمال میشود. اما مورد تحصیل مشمولین و پیشرفت آن ها مسائل علمی مزایای بسیاری را اختیار دانش آموزان قرار میدهد. بر اساس این قوانین مشمولینی که دوره ی پیش دانشگاهی حال تحصیل هستند، به دلیل فشار تحصیل و رفتن به مسه ممکن است سال اول برای کنکور نتیجه ی مطلوبی به دست نیاورند. به این جوانان فرصت داده میشود برای کنکور مجددا س بخوانند.

معافیت تحصیلی برای دانش آموزان پیش دانشگاهی به این صورت است که این افراد یک سال پس از کنکور نیز میتوانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند. اما این افراد سال دوم ید به نکات زیر دقت کافی داشته شند.

 • اگر زمان اعزام به خدمت این افراد نیج اولیه کنکور یک ریخ شد، میتوانند خواست اعزام خود را تمدید کنند.
 • اگر این افراد دانشگاه های مختلف پذیرش شوند، سازمان نظام وظیفه عمومی معافیت تحصیلی آن ها موافقت خواهد کرد.
 • اگر دانش آموزان این مقطع مشمول خدمت شوند، ید مراحل اقدام را طی کرده و پس از قبولی مرخصی بگیرند. زیرا اگر وارد غیبت شوند نمیتوانند به هیچ عنوان برای ادامه تحصیل به دانشگاه بروند.

میزان معافیت تحصیلی برای کنکور ارشد چق است؟

میزان معافیت تحصیلی برای کنکور ارشد بر اساس سنوات تحصیلی مجاز متقاضیان مشخص میشود. متقاضیانی که مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاه ها مشغول تحصیل هستند. میتوانند از میزان مشخصی معافیت بهره مند شوند. به همین منظور سازمان نظام وظیفه قوانینی این ره وضع کرده جوانان دچار مشکل نشوند. افرادی که مقطع کارشناسی فارغ التحصیل میشوند میتوانند برای کنکور ارشد نیز اقدام کنند. اما این مسئله منوط به پذیرش شرایط آن میشد.

شرایط شرکت کنکور ارشد برای مشمولین خدمت وظیفه

 • مشمول ید سنوات مجاز تحصیلی شد.
 • مشمول نید وارد غیبت سرزی شده شد.
 • متقاضیان ید هنگام رسیدن به مشمولیت برگه اعزام به خدمت یافت کنند نیج کنکور اعلام شود.
 • مشمول نید مقطع ارشد را مجدد بخواند. خواندن مقطع مجدد فوق لیسانس برای مشمولان قابل قبول نخواهد بود.

میزان معافیت های تحصیلی مقاطع مختلف

 • میزان معافیت برای دانش آموزان: سن ۲۰ سالگی
 • میزان معافیت برای مقطع کاردانی: ۲ سال و ۶ ماه
 • میزان معافیت مقطع کارشناسی ناپیوسته: ۳ سال
 • میزان معافیت تحصیلی مقطع کارشناسی: ۵ سال
 • میزان معافیت ارشد ناپیوسته: ۳ سال
 • میزان معافیت تحصیلی برای کنکور ارشد پیوسته: ۶ سال
 • میزان معافیت های تحصیلی مقطع دکتری پزشکی: ۸ سال
 • میزان معافیت های تحصیل مقطع دکترای تخصصی: ۶ سال

بر اساس این مدت سنوات مجاز معافیت مشمولین میتوانند تمام مقاطع به تحصیل خود ادامه دهند. پس از فارغ التحصیلی هر مقطع نیز مشمول به مدت یک سال مجاز است مقطع بعدی کنکور داده و وارد دانشگاه شود. مزایای س خواندن این است که مشمولان میتوانند از امریه های خدمت و کسری های خدمت سرزی استفاده کنند. یعنی به جای خدمت پادگان ها ادارات دولتی به کار کردن مشغول شوند.

 

معافیت تحصیلی برای کنکور مجدد چیست؟

معافیت تحصیلی برای کنکور مجدد یکی از دغدغه های جدید میان داوطلن و متقاضیان خدمت سرزی است. آن دسته از مشمولینی که قصد دارند از معافیت تحصیلی برای کنکور مجدد استفاده کنند ید نظر داشته شند که تنها یک ر قا خواهند بود از رشته ی تحصیلی خود انصراف داده و رشته و دانشگاه دیگر قبول شوند. سپس این افراد پس از انصراف ید مدت سنوات مجاز خود کنکور مجدد داده بتوانند دانشگاه جدید به تحصیل مشغول شوند.

سوالات متداول

معافیت تحصیلی چیست؟

معافیت تحصیلی به نوعی معافیت گفته میشود که بر اساس آن مشمولین میتوانند مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاه ها ادامه تحصیل دهند. این معافیت ها برای مقاطع مختلف مدت مشخصی دارد که بر اساس آن مشمولین میتوانند از آن ها استفاده کنند.

معافیت های تحصیلی برای دانش آموزان چیست؟

دانش آموزانی که مدارس وابسته به آموزش و پرورش حال تحصیل هستند سن ۲۰ سالگی مجوز تحصیل را داشته و میتوانند از معافی تحصیلی دانش آموزی استفاده کنند.

مدت معافیت های تحصیلی برای مقاطع کارشناسی ارشد چگونه است؟

این معافیت ها برای مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد پیوسته ۶ سال و برای کارشناسی ارشد ناپیوسته ۳ سال تعریف شده است.

 

شرایط معافیت تحصیلی برای پشت کنکورها چیست؟

شما می توانید مطالعه مقالات ما این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و صورت نیاز تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران شماره .

شرایط معافیت تحصیلی برای پشت کنکورها چیست؟

 

 

    

 

منبع:لینک منبع
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.